College scores; auto racing, sailing results

Results

Monday’s Results

COLLEGE

BASEBALL

St. Joseph’s 14, Bowdoin 4

Southern Maine 13, Plymouth State 10

Sunday’s Results

COLLEGE

BASEBALL

Colby 4, Bates 1

New England College 2-10, Husson 0-11

Lyndon 7-2, Thomas 1-1

Stony Brook 5, Maine 2

SOFTBALL

Maine 4, Albany 3

Bates 1, Tufts 0

Bowdoin 13, Colby 1

Simmons 4-8, St. Joseph’s 3-4

WOMEN’S LACROSSE

Husson 10, Colby-Sawyer 8

Thomas 10, Newbury 5

MEN’S TENNIS

Bates 9, Trinity 0

Thomas 9, Suffolk 0

WOMEN’S TENNIS

Bates 8, Trinity 1

Colby 9, Husson 0

Saturday’s Results

COLLEGE

BASEBALL

Bates 11-4, Colby 0-1

New England College 2-2, Husson 0-8

Southern Maine 8-2, UMass Dartmouth 3-1 (1st game 10 inns.)

Stony Brook 4-2, Maine 1-4

Trinity 7-6, Bowdoin 2-3

MEN’S LACROSSE

Bates 11, Connecticut College 10 (OT)

Castleton 8, Husson 6

Middlebury 11, Colby 10

Saint Joseph’s 12, Johnson & Wales 7

WOMEN’S LACROSSE

Bates 10, Connecticut College 7

Colby 14, Middlebury 12

Saint Joseph’s 20, Norwich 10

UMass Dartmouth 17, Southern Maine 8

SOFTBALL

Albany 3, Maine 2

Husson 8-9, UM-Presque Isle 2-1

Keene 5-5, Southern Maine 4-6 (2nd game 8 inns.)

New England College 2-0, Thomas 1-13 (2nd game 5 inns.)

Norwich 6-1, Saint Joseph’s 2-10

Tufts 1-7, Bates 0-0

MEN’S TENNIS

Amherst 5, Bates 4

WOMEN’S TENNIS

Amherst 8, Bates 1

Friday’s Postponements

COLLEGE

BASEBALL

Colby at Bates (2), Sat., 1 p.m.

SOFTBALL

Fisher at Husson, Sat., 4:30 p.m.

Tufts at Bates, Sat. (2), 1 p.m.

Friday’s Results

COLLEGE

BASEBALL

Bowdoin 15, Trinity 8

Auto racing

Pro All Stars Series

Icebreaker 2018 100

At Thompson Speedway Motorsports Park

At Thompson, Conn.

(Finishing position, car number, driver, hometown)

1. 12 Derek Griffith, Hudson, NH; 2. 60 DJ Shaw, Center Conway, NH; 3. 28 Jared Irvan, Charlotte, NC; 4. 59 Reid Lanpher, Manchester, Maine; 5. 1 Todd Stone, Middlebury, VT; 6. 17 Eddie MacDonald, Rowley, MA; 7. 93 Ray Christian III, Uncasville, CT; 8. 27 Wayne Helliwell, Jr., Dover, NH; 9. 14 Travis Benjamin, Belfast, Maine; 10. 94 Garrett Hall, Scarborough, Maine; 11. 00 Jimmy Renfrew, Jr., Candia, NH; 12. 7 Glen Luce, Turner, Maine; 13. 5 Dillon Moltz, Waterford, CT; 14. 80 Trevor Sanborn, Parsonsfield, Maine; 15. 4 Ben Rowe, Turner, Maine; 16. 28 Greg Nanigian, Braintree, MA; 17. 01 Sammy Gooden, Jr., Whitefield, NH; 18. 21 Brandon Turbush, Manorville, NY; 19. 35 Derek Ramstrom, Worcester, MA; 20. 59x Kodie Connor, Kannapolis, NC; 21. 40. Nick Sweet, Barre, VT; DNS 2 Nick Cusack, Scarborough, Maine

Sailing

HIGH SCHOOL

At Marblehead, Mass.

Meet, Saturday — Marblehead 3, Mount Desert Island 0; Marblehead 3, George Stevens Academy 0; MDI 3, GSA 1

Regatta, Sunday — “A” Division: MDI 15, Marblehead 23, GSA 35; “B” Division: MDI 14, Marblehead 19, GSA 21

MDI, Boat A: Lucas Ingebritson, skipper; Nate Ingebritson, crew; Boat B: Alec Fisichella, skipper; Nate Philbrook, crew; other crew members: Colby Guerra , Jacob Peabody

 

Tags: